Gminne  obchody 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się
w sobotę, 11 listopada 2017 r., o godz. 18.00,  Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, w kościele parafialnym w Rychtalu. Po zakończeniu nabożeństwa, w którym oprócz licznie zgromadzonej społeczności lokalnej oraz sztandarów, uczestniczyli również przedstawiciele władz gminnych  i samorządowych, odbyła się uroczysta Wieczornica patriotyczna  „O Tej co nie zginęła”, przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej w Rychtalu wraz z oddziałami gimnazjalnymi.

Nic nie jest nam dane raz na zawsze, dotyczy to także wolności. Wolność trzeba ciągle zdobywać, ciągle o nią walczyć, mówił nasz Wielki Rodak, Święty Jan Paweł II, patron rychtalskiego gimnazjum Karol Wojtyła.  Potwierdza to również historia naszego kraju. Bądźmy  Europejczykami, ale nie wstydźmy się naszej tradycji i ideałów. Dokładajmy starań, by każdy kolejny dzień był świadectwem troski o Ojczyznę. Sztuką jest umierać dla Ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze dla niej żyć. To główne przesłania niepodległościowe wieczornicy.

Na zakończenie młodzież w imieniu całej społeczności lokalnego środowiska, w uroczystym apelu zapewniła, iż ofiara z blizn i krwi, przelana przez naszych ojców na drodze do niepodległości, nigdy nie zostanie zapomniana. Złożone przez uczniów kwiaty przy postumencie niepodległościowym, były wyrazem szacunku i radości, że możemy dzisiaj żyć w wolnym, niepodległym kraju.